10 zasad udanego remontu mieszkania

by | mar 6, 2019 | Nieruchomości

Jeśli przymierzasz się do remontu mieszkania lub jesteś na jego początku, ten artykuł jest dla Ciebie jak wybawienie. Pod warunkiem, że nie jest to twój n-ty przeprowadzany remont, rady zawarte w nim, będą stanowiły dla Ciebie sporą oszczędność nerwów, pieniędzy oraz czasu. Zebrane porady są na podstawie doświadczenia. Sprawdzone w praktyce.

Napisane pod kątem mieszkań pod wynajem lub na sprzedaż, ale spokojnie większość z nich można wykorzystać również podczas remontu na własne cele mieszkaniowe.

Pierwszy etap jest w tego typu przedsięwzięciach najważniejszy. Od niego zależy jak będzie wyglądał przebieg prac oraz efekt końcowy. Można, rzecz jasna, w trackie remontu wprowadzać zmiany — to naturalne, ale pewne początkowo ustalone kwestie w późniejszym etapie słono kosztują i znacznie oddalają ten jakże wyczekiwany koniec.

Zacznę od najważniejszego — czas ma znaczenie.

Każdy tak ma — i to jest naturalne — że jeśli mamy mniej czasu to zaczynamy się śpieszyć. Logiczne zjawisko którego związku z pracami budowlanymi na pierwszy rzut oka nie widać. Majster też człowiek. W moim przypadku — za każdym razem było tak, że początek prac był doskonale wykonany. Im mnie czasu tym większa niedbałość. Jasne — są poprawki, ale nie na tym rzecz polega.
Rozwiązanie przyszło dość niespodziewanie.
Papier jest w stanie dużo załatwić. Ustalenia na papierze — można nazwać to umową i szczegółowe określenie ram czasowych to wspaniały sposób na kontrolę i uniknięcie presji goniącej „kolejnej roboty”. I to jest nasz punkt pierwszy.

1. Podział prac na etapy i określenie np. dniami albo tygodniami poszczególnych terminów realizacji zadań. (Nie daj sobie mydlić oczu – nieważne czy znajomy, czy z rekomendacji — deklaracja słowna nie działa — papier lub mail!)
Rozliczenie za pracę — poszczególne zadania, a nie stawki godzinowe!
W ustaleniach warto również zwrócić uwagę na porządek. Tak, wiem — to oczywistość, ale niestety nie dla wszystkich. Jeśli ktoś zaczyna malować bez zabezpieczenia i chlapie po uprzednio położonych kafelkach to raczej o tym nie wie.

2. Gniazdka — na tym etapie, planowanie ich wydaje się to dość prostą sprawą, z biegiem czasu może okazać się jak bardzo problemowa to kwestia, jeśli się do tego nie przyłożymy
Przy okazji — jeśli instalacja elektryczna jest stara — wymień. Nie warto ryzykować, koszty naprawy są znacznie wyższe i bardziej problemowe — pomijając kwestie bezpieczeństwa!

3. Drzwi wejściowe — bardzo ciekawy temat. Przy pierwszym remoncie wydawała mi się to najprostsza z możliwych kwestia. Wybrać, zlecić montaż i temat zamknięty. Na drzwi wejściowe czeka się nawet 6 tygodni! Jeśli mamy zamiar sprawnie przeprowadzić cały remont mieszkania to drzwiami należy zainteresować się odpowiednio szybciej.
Dobra rada — popytać o opinię montera i również jasno sprecyzować oczekiwania. Miałem przypadek wstawionych drzwi z pozostawionymi dziurami w ścianie na dwa palce.

4. Łazienka — jeśli łazienka wymaga generalnego remontu to wiąże się to między innymi z nowymi kafelkami. Jeśli nie ustalimy kwestii wysokości, na której będzie zawieszone lustro i nad nim kinkiet może okazać się, że zostanie przyjęta standardowa wysokość, która tak jak w moim przypadku nie odpowiada danej łazience — dziura w kafli pozostaje. Remont ten był przeprowadzany zdalnie jednak mimo wszystko zdarzają się takie sytuacje, nawet jeśli prawie codziennie jesteśmy na miejscu. Nie warto liczyć, że ktoś dopyta. Ustalmy ważniejsze kwestie na początku.

5. Podłogi i drzwi podobny odcień — warto kupować w jednym sklepie. Aktualnie mamy tak olbrzymi asortyment do wyboru, że bardzo ciężko dobrać ten sam odcień. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie w jednym sklepie drzwi, podłóg oraz listew. Najłatwiej porównać, kiedy widzimy na żywo.

6. Listwy łączące — bezpieczne to odcienie aluminium a przejścia z pokoi do korytarza bez łączenia (optycznie powiększa przestrzeń i nie trzeba martwić się o nietrafiony kolor listwy)

7. Klamki — warto kupić jedną na próbę i sprawdzić jak będzie wyglądać w innym oświetleniu!

8. Kable, przewody, które są poprowadzone w mieszkaniu. Warto sprawdzić przed remontem, w jakim są stanie i czy należy je wymienić. Ewentualnie poprowadzić inny, dodatkowy kabel np. antenowy do drugiego pokoju. Przykład — podczas remontu kabel w małym pokoju został wyrwany, bo … wystawał 🙂 Mój błąd, że później nie zwróciłem na to uwagi — mylne myślę, że jeśli coś było to będzie.

9. Postaraj się, aby stare meble oraz sprzęty zniknęły jeszcze przed remontem. OLX bardzo pomaga. W mojej sytuacji prace rozpoczęły się a dopiero po dwóch tygodniach zostały odebrane stare meble — efekt był taki, że uszkodzono narożnik przy drzwiach wejściowych. Szczęście w nieszczęściu, że prace w mieszkaniu jeszcze trwały wiec można było naprawić uszczerbek, ale zawsze to już poprawka.

10. Oświetlenie główne w salonie oraz sypialni. Jeżeli remontujemy pod kątek wynajmu lub sprzedaży to mieszkanie musi być uniwersalne. Nie warto więc dużo inwestować w coś, co ma tak wiele rodzajów i istnieje małe prawdopodobieństwo, że trafimy z daną lampą akurat w te gusta. Osobiście nie inwestuję dużo w oświetlenie — ma być gustownie i rozsądnie finansowo.

11. Klimat mieszkania – dobrze, kiedy jest motyw przewodni. Osobiście, moje ulubione klimaty to strony skandynawskie — siwy i biały kolor są dominujące. Nadaje to nowoczesności i przestronności pomieszczeniom.

12. Rolety jednego koloru– dobra praktyka, aby nie szaleć z dodatkami. W podstawowym wyposażeniu warto stosować jednolite dodatki.
Uwaga! Nie zawsze droższe znaczy lepsze. Polecam stosowanie prostych rolet — mniej problemów i niższe koszty.

13. Warto kontrolować postępy. Niejednokrotnie spotkałem się z tym że kilkukrotnie wzywałem majstra na poprawki tylko z tego powodu, że liczył na to, że jakoś przejdzie (nie, to nie jest dziwne — normalne wręcz) a osoba odpowiedzialna zwyczajnie nie zauważyła tego (nikt nie skontroluje prac tak jak Ty)

Reasumując, ten zbiór ma na celu ułatwienie i przyśpieszenie całości inwestycji, jaką jest remont mieszkania. Zapewne jest wiele innych kwestii które należy poruszyć jednak te wynikają z mojego doświadczenia i wierzcie mi, że jeszcze jakiś czas temu nie myślałem, że pewne oczywiste (dla mnie) sprawy mogą być aż tak problemowe. Teraz już wiem, że to, co wypisałem się sprawdza.

Powodzenia życzę!